Partidele din sferturile de finală ale concursului de cultură generală „Citești și câștigi!”, organizat de Biblioteca Județeană „Ovid Densusianu”, au avut loc miercuri, la Deva Mall, gazda competiției.

În primele două partide s-au întâlnit Colegiul Național „Iancu de Hunedoara” din Hunedoara și Liceul Tehnologic de Transport Feroviar „Anghel Saligny” din Simeria, respectiv Colegiul Național „Mihai Eminescu” din Petroșani și Liceul Teoretic „I. C. Brătianu” din Hațeg. Ultimele partide din sferturi au adus față în față echipele Colegiului Național „Decebal” din Deva și Seminarului Teologic Ortodox „Sfânta Ecaterina” Prislop și pe elevii care reprezintă Liceul Tehnologic „Retezat” din Uricani și Liceul Teoretic „Avram Iancu” din Brad.

La ediția din acest an (a 6-a) a concursului organizat de Biblioteca Județeană s-au înscris 27 de licee și colegii din județul Hunedoara, o participare record, împărțite în 8 grupe prin tragere la sorţi.

Rezultatele sferturilor de finală

CN „Iancu de Hunedoara” – Liceul „Anghel Saligny” Simeria 23 – 14

CN „Mihai Eminescu” Petroșani – Liceul „I. C. Brătianu” Hațeg 23 – 19

CN „Decebal” Deva – Seminarul „Sfânta Ecaterina” Prislop 27 – 19

Liceul „Retezat” Uricani – Liceul „Avram Iancu” Brad 20 – 12

Semifinalele competiției vor avea loc joi, 14 noiembrie, la Deva Mall. În prima confruntare, care va avea loc la ora 13.00, se vor întâlni echipele Colegiului Național „Iancu de Hunedoara” și Colegiului Național „Decebal” Deva. A doua semifinală, programată la ora 15.00, se va disputa între echipele Colegiului Național „Mihai Eminescu” Petroșani și Liceului Tehnologic „Retezat”.

Au fost puse în joc premii importante: 8 trotinete electrice pentru locul I, 8 biciclete pentru locul II, 8 balance boards pentru locul III, 8 role pentru locul IV, o tabără pentru o echipă (premiul juriului), 216 pachete cu cărți, trofee, diplome, precum și premii surpriză care vor fi atribuite, prin tragere la sorți, chiar în ziua marii finale.

Premiile vor putea fi oferite cu sprijinul generos al Consiliului Județean Hunedoara și al unor sponsori precum: S.C. Anorom S.R.L., Banca Comercială Română, Bistro Lex Deva, Eurosport DHS S.A., Ingeco S.R.L., Magazin Fishing Center Deva, Rom Insurance – Broker de Asigurare, S.C. Top Tech S.R.L. Deva, The Refresh Deva, Tipografia S.C. Colofon Print S.R.L. Deva. Concursul se desfășoară în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Hunedoara și Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Hunedoara.

Juriul concursului este asigurat de Biblioteca Județeană, el fiind format din: Ioan Sebastian Bara, manager, Luminița Mioara Vulcan, șef Serviciu Relații cu Publicul, Carmen Maria Drăgoi, bibliotecar, Diana Ferencz, bibliotecar, Camelia Mestecănean, bibliotecar, Sorin Pascu, bibliotecar, Diana Trif, bibliotecar, Mihaela Țoța, bibliotecar, Daniel Oprean, analist programator.

Concursul este organizat cu sprijinul Consiliului Județean Hunedoara și al Complexului Deva Mall.

Liceele și colegiile înscrise în concurs

– Liceul Teoretic „Avram Iancu” Brad,

– Colegiul Național „Decebal” Deva,

– Colegiul Național Pedagogic „Regina Maria” Deva,

– Liceul cu Program Sportiv „Cetate” Deva,

– Liceul de Arte „Sigismund Toduță” Deva,

– Liceul Tehnologic „Grigore Moisil” Deva,

– Liceul Tehnologic „Transilvania” Deva,

– Liceul Tehnologic Energetic „Dragomir Hurmuzescu” Deva,

– Liceul Teoretic „Teglas Gabor” Deva,

– Liceul Tehnologic Agricol „Alexandru Borza” Geoagiu,

– Liceul Teoretic Ghelari,

– Liceul Teoretic „I. C. Brătianu” Hațeg,

– Colegiul Economic „Emanuil Gojdu” Hunedoara,

– Colegiul Național „Iancu de Hunedoara” Hunedoara,

– Liceul Tehnologic „Matei Corvin” Hunedoara,

– Liceul Teoretic „Traian Lalescu” Hunedoara,

– Liceul Teoretic „Silviu Dragomir” Ilia,

– Liceul Tehnologic Lupeni,

– Liceul Teoretic „Mircea Eliade” Lupeni,

– Liceul Tehnologic „Nicolaus Olahus” Orăștie,

– Liceul Teoretic „Aurel Vlaicu” Orăștie,

– Colegiul Economic „Hermes” Petroșani,

– Colegiul Național „Mihai Eminescu” Petroșani,

– Colegiul Național de Informatică „Carmen Sylva” Petroșani,

– Seminarul Teologic Ortodox „Sfânta Ecaterina” Prislop – Silvașu de Sus,

– Liceul Tehnologic de Transport Feroviar „Anghel Saligny” Simeria,

– Liceul Tehnologic „Retezat” Uricani.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here